Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi

Tarihçe

‘GEL’ davetine kulak vererek dünyanın dört bir tarafından Konya’mıza gelen Hazret-i Mevlâna dostlarını ağırlayan bu mekânın yapımı uzun yıllar şehrimizin ve de ülkemizin gündeminde olmuştur.

17 Eylül 1990’da açılan ve 69 projenin katıldığı ‘Mevlâna Kültür Merkezi Proje Yarışması’nda birinciliği İTÜ’den Prof. Dr. Hasan Şener’in projesi almıştır.

8 Haziran 2004’te Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyemiz arasında bir protokol düzenlenmiştir.  MKM inşaatını devralan Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıkararak kalan kısmını çetin kış koşulları içerisinde rekor bir süre ile 100 günde tamamlamıştır. İnşaatta yaklaşık bin kişi 24 saat çalışmıştır.

Konya Büyükşehir Mevlâna Kültür Merkezi, 108 bin m²’lik bir alan içerisine inşa edilmiştir. 8 blokta 3 bin kişi kapasiteli dünyanın en büyük Kapalı Sema Salonu, 2.500 m ana giriş ve fuaye alanı, sergi ve kafeterya alanları, Mevlâna ve Konya İhtisas Kütüphanesi, 600 kişilik Sultan Veled Salonu ile Büyükşehir Belediyemizin çeşitli hizmet birimleri yer almaktadır. Ayrıca Açık Sema Salonu ve 400 araçlık otoparkı bulunmaktadır.

Tahir AKYÜREK

12.12.2004


En Son Tweetler

a

Haberler

Konya Büyükşehir Belediyesi Haberler

Konya Büyükşehir Belediyesi Etkinlik ve Haberlerini Takip Edebilirsiniz

Görüş ve Öneriler

Mevlana Kültür Merkezi

Görüş ve Öneriler

Mevlana Kültür Merkezi

Karatay / KONYA